Koty brytyjskie to największe koty krótkowłose. Dorosłe kocury mogą ważyć nawet 10 kg. Cechą tej rasy jest muskularna, krępa sylwetka, szerokie łopatki, biodra i barki, silna klatka piersiowa, gruby puszysty ogon. Duża okrągła głowa z wyraźnymi policzkami osadzona na krótkiej szyi. Uszy szeroko rozstawione i zaokrąglone na końcach. Oczy duże, okrągłe u większości odmian umaszczenia, powinny mieć kolor od miedzianego po ciemno pomarańczowy, colour point ma oczy niebieskie, a koty o ubarwieniu srebrzystym mają oczy zielone. Natomiast u białych kotów oczy mają barwę pomarańczową, niebieską lub są dwukolorowe.

Koty brytyjskie zachwycają szczególnie swoim futrem, które jest gęste i krótkie z obfitym podszerstkiem co daje efekt „postawionego” włosa i przypomina w dotyku plusz. Do niedawna występowały głownie w kolorze niebieskim. Wzorzec rasy dopuszcza różne umaszczenie, począwszy od jednokolorowych (niebieski, czarny rudy, kremowy, czekoladowy, liliowy, biały) po dwubarwne, a także u kotek trójbarwne, oprócz tego we wszystkich podstawowych kolorach występuje wzór pręgowany (Tabby). Te wszystkie cechy budowy kota brytyjskiego nadają mu misiowego wyglądu, przez co kojarzony jest ze słodkim przytulastym pluszakiem

Standard kota niezależnie od rasy pokazuje nam jak powinien wyglądać wzorcowy kot. Jest to trudne do osiągnięcia i tym bardziej fascynuje mnie praca nad osiągnięciem kota o cechach najbliższych ideałowi. Państwo chcący posiadać kota rasowego i zapoznając się ze standardem rasy, mają możliwość zakupu swego pupilka z pożądanymi cechami.