Pielęgnacja kota brytyjskiego nie wymaga od nas zbyt wielu czynności, ponieważ są to koty wyjątkowo czyste i dbające o własną higienę. Wystarczy raz w tygodniu przeczesać jego gęste futerko grzebieniem lub specjalną rękawiczką, która zbiera obumarłe i stare włosy nie naruszając podszerstka. Brytyjskie kociaczki już od małego należy przyzwyczajać do czesania, kociaki traktują to jako ich ulubione pieszczoty.

Uszy zdrowego kota brytyjskiego nie potrzebują specjalnych zabiegów. Wystarczy jeśli sprawdzimy uszka kotka i przetrzemy małżowinę gazikiem nasączonym solą fizjologiczną. Nie używamy żadnych patyków aby nie uszkodzić tego ważnego kociego organu. Jeśli zauważymy jakąś wydzielinę wydobywającą się z wnętrza uszka, to najlepiej udać się z kotkiem do weterynarza.

Z oczu usuwamy tylko śpioszki, które mogą pojawić się po nocnym odpoczynku.
Nie narażamy kotków na przebywanie w przeciągach, bo to im nie służy.

Należy zwracać uwagę na kamień nazębny, który może się pojawić przy stosowaniu złej diety
U Brytyjczyków może on powodować nieprzyjemny zapach z pyszczka i prowadzić do stanów zapalnych. Aby temu zapobiec podajemy kotkom pokarmy zmuszające je do gryzienia tj. suchą karmę i spore kawałki mięsa.

Kotki w naszym domu mają do dyspozycji duży drapak, na którym mogą ścierać swoje pazurki. Czasem skracamy im pazurki np. przed wystawą, do tego używamy specjalnych cążków, które nie rozdwajają pazurków. Trzeba uważać aby nie przyciąć żywej tkanki, jest unerwiona i ukrwiona.

To wszystko co przy kocie brytyjskim musimy czy możemy zrobić. Nie jest to uciążliwe, ponieważ z większością zabiegów koty potrafią radzić sobie same. Jeśli zauważymy jakieś zmiany w wyglądzie czy zachowaniu naszego pupila należy zawsze skontaktować się z  zaprzyjaźnionym weterynarzem. Im szybsza będzie nasza reakcja, tym krótszy okres leczenia.