Jeśli chcesz aby Twój kot był zdrowy i pełen energii musisz zadbać o jego dietę to jest podstawą jego dobrego samopoczucia i formy. Twój pupil potrzebuje wielu składników odżywczych (białko, tłuszcze, węglowodany, witaminy, minerały) aby dobrze się rozwijać.
Mimo ogromnej ilości dostępnych na rynku karm suchych i mokrych wybór odpowiedniego produktu dla Twojego kota nie jest taki prosty. Każdy producent zapewnia, że jego karma jest najlepszą i spełnia wszystkie wymagania. Łatwo się jednak naciąć.
Przy wyborze odpowiedniej karmy, należy pamiętać, że koty są zdecydowanie mięsożerne.
Organizm kota nie ma możliwości syntezy niektórych aminokwasów, dlatego korzysta z gotowego białka zwierzęcego. Należy zatem podać kotu aminokwasy tzw. egzogenne, których sam nie wytworzy, a wszystkie znajdują się w mięsie.
Kot, tak jak my nie lubi monotonii spożywczej dlatego należy dbać o zróżnicowanie jego posiłków.
Przede wszystkim, absolutnie nie można podawać kotu wieprzowiny, która może wywołać tzw. wściekliznę rzekomą – chorobę Aujeszky’ego. Niegroźną dla ludzi, ale śmiertelną dla kota.
Wszystkie inne rodzaje mięsa surowego powinno się przemrozić przed podaniem, aby pozbyć się wszelkich bakterii. Wyjątek stanowią ryby i mięso kurze, które bezwzględnie należy ugotować. Mięso ryb zawiera enzym rozkładający witaminę B1, której niedobór może wywołać osłabienie, niewydolność serca, zaburzenia czucia, uszkodzenia nerwów i mózgu. Mięso kurze natomiast naraża kociaka na zarażenie salmonellą. Obu jednak zagrożeń można się pozbyć podczas gotowania. Domowe koty potrzebują ćwiczenia mięśni szczęk, a twardszy pokarm wpływa korzystnie na zdrowie zębów i dziąseł dlatego podając surowe mięso, nie należy ułatwiać kotu jedzenia więc nie kroimy mięsa na maleńkie kawałki
Ogólnodostępne karmy suche należy dokładnie „prześwietlić”. Przede wszystkim sprawdzić ile jest „mięsa w mięsie” bo to jest podstawowym składnikiem żywienia kota.
Warto więc wydać trochę więcej, a mieć pewność, że podajesz kotu zbilansowany i pełnowartościowy posiłek. Zaufaj renomowanym firmom, które od lat zajmują się żywieniem kotów i nie oszczędzaj na swoim pupilu, bo wcześniej czy później odbije się to na jego zdrowiu i kondycji!
Zwracam także uwagę, na wygodne karmy w puszce. Trzeba być ostrożnym. Miękki pokarm czasami może powodować rozwolnienia, szczególnie u kociąt. Inną jego wadą jest to, że nie ściera w naturalny sposób zębów. Odkładający się kamień przyczynia się do powstawania nieprzyjemnego zapachu z pyszczka Twojego kota. Zatem, podawajmy karmę z puszki z umiarem.
Wiele osób próbuje ograniczać jedzenie swojemu pupilowi. Ze względu na to, że jego późniejsze odchudzanie może być bardzo problematyczne, warto pilnować odpowiedniej ilości jedzenia ale trzeba pamiętać, że kota nie wolno głodzić! Zacznie on wtedy spalać własny tłuszcz bez udziału węglowodanów. W jego organizmie powstaną toksyczne substancje, które mogą prowadzić do śpiączki ketonowej, a nawet śmierci.
Kot zawsze musi mieć dostęp do świeżej wody (może być mineralna lub przegotowana, w temperaturze pokojowej) szczególnie gdy je suchą karmę.
W razie jakichkolwiek wątpliwości skonsultuj się z weterynarzem, który udzieli fachowej porady z sprawie specjalistycznego żywienia Twojego kociaka.